rss facebook

* Top subiecte

* Anunțuri sponsorizate

Autor Subiect: Scurt circuit  (Citit de 73 ori)

Offline Anca Stockl

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Scurt circuit
« : Decembrie 24, 2017, 09:01:21 p.m. »
Buna seara, am nevoie de un sfat.Am chemat un mester sa imi ancoreze de perete un dulapior.In vecinatate se afla o priza.In timp ce gaurea cu burghiul in perete, s-a produs un scurt.A sarit siguranta.Cu siguranta gaurind a atins in perete cu burghiul firul care alimenta priza din apropiere.Nu a mai gaurit in acel loc, am ridicat inapoi siguranta,este curent peste tot,insa am ramas cu o teama.Ceea s- a intamplat in perete de a produs acel scurt (a  atins vreun fir care alimenta priza din vecinatate)desi acum   functioneaza si priza si restul instalatiei, acel lucru oare poate avea in timp consecinte negative,credeti ca e nevoie sa iau ceva masuri?firul stricat din perete e posibil sa fie anulat cumva intre doza si priza dar sa ramana fizic acolo?si tras un fir electric nou prin canalet intre doza si priza pe deasupra peretelui,ca sa nu mai sparga?Va multumesc
« Ultima Modificare: Decembrie 25, 2017, 08:59:08 a.m. de Anca Stockl »

Offline Admin

• Administrator
  • Full Member
  • Mesaje postate: 60
    • Vezi Profilul
    • ROTM.info - găzduire site, administrare server
    • Adresa de email
Re: Scurt circuit
« Răspuns #1 : Decembrie 25, 2017, 09:44:28 p.m. »
Buna ziua.
Cred ca nu trebuie sa va îngrijorați, este vorba doar de un fir întrerupt.
Referitor la anularea sau înlocuirea cablului, depinde. Daca locuința Dvs este relativ noua, teoretic ar trebui sa aveți un tub (în ideea ca meseriașii și-au făcut treaba corespunzător), din care poate fi scos și înlocuit cablul respectiv. Daca nu, probabil traseul trebuie anulat din doza si  mai departe refăcut aparent sau îngropat, daca doriți sa utilizați in continuare acea priza.
De ce am scris despre locuința veche fata de una noua? Pentru ca de cele mai multe ori este imposibil de umblat în tubulatura blocurilor dinainte de revoluție.
Totul depinde de cum este situația la Dvs si evident la ce meseriaș apelați.
Admin Electricieni.net

Offline Anca Stockl

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Scurt circuit
« Răspuns #2 : Decembrie 25, 2017, 11:09:30 p.m. »
Va multumesc de raspuns.
Este o locuinta veche,doza se afla langa tavan.Dupa sfatul dvs voi ruga electricianul sa traga fir aparent,sa nu mai sparga.Imi faceam probleme pt ca folosesc priza respectiva chiar si acum pentru centrala si stau cu emotii pana miercuri cand vine electricianul

C a u t ă   p e   f o r u m :

Instalatori.net

www.electricieni.net Web analytics

Pentru funcționarea forumului folosim cookies. Prin continuarea navigării, suneți de accord cu condițiile noastre.